Cukier lub jego odpowiedniki obecne są niemal we wszystkich potrawach i większości produktów spożywczych, a całkowite ich wyeliminowanie z diety jest praktycznie niemożliwe. Nie tylko takie słodkie przysmaki jak dżem, powidła czy kremy w ciastach zawierają substancje słodzące, lecz także produkty, w których trudno wyczuć słodki smak (warzywa w zalewie octowej, marynaty, dania mleczne). Czy cukier i jego zamienniki są niezbędnym składnikiem w diecie człowieka?
Czy cukier jest ważny?
Słodki to jeden z 5 podstawowych smaków, odbieranych przez kubki smakowe znajdujące się na języku, a proces rozkładania cukru zaczyna się odbywać już w jamie ustnej pod wpływem wyspecjalizowanych enzymów znajdujących się w ślinie. Powstała z cukru glukoza jest najważniejszym źródłem energii dla mózgu, mięśni, narządów oraz wszystkich komórek wchodzących w skład ludzkiego ciała. Właśnie dlatego spożywanie cukrów (najlepiej tych występujących naturalnie w owocach i warzywach) jest tak bardzo istotne.
Popularne zamienniki cukru
Składające się z sacharozy cukier buraczany i trzcinowy należą do najpopularniejszej odmiany cukrów konsumpcyjnych, jednak z łatwością można je zastąpić innymi i zdecydowanie mniej kalorycznymi odpowiednikami. Do najpopularniejszych słodzików naturalnych należy m.in. stewia pozyskiwana z niewielkiej rośliny o tej samej nazwie, ksylitol wytwarzany z kory brzozy, syrop klonowy z pni drzew odmiany kanadyjskiej oraz znany i doceniany na całym świecie miód pszczeli. Wiele słodkich produktów zawiera również słodziki syntetyczne, które choć są znacznie słodsze niż tradycyjny cukier, charakteryzują się bardzo niską kalorycznością. Najważniejszymi słodzikami z tej grupy jest sacharyna, aspartam oraz erytrytol.
Cukier w produktach żywnościowych
Biały, trzcinowy, a może słodzik? Przygotowując słodkie wypieki lub wybrane przetwory na zimę (dżem, powidła lub kompoty owocowe), dla podkreślenia smaku można dodać zwykły cukier lub któryś z jego zamienników, np. naturalny miód czy tak samo słodki erytrytol. Jednak przy takim zabiegu warto pamiętać, że zamienniki cukru mogą być mniej lub bardziej słodkie, dlatego należy dodawać je po trochu, sprawdzając co chwilę, czy przygotowywana potrawa osiągnęła odpowiedni smak.
Dżem, powidła i inne przysmaki z dodatkiem cukru
Słodki dżem, krem czekoladowy albo jogurt owocowy uprzyjemniają śniadanie nie tylko dzieciom, lecz także i dorosłym, a przygotowane z nimi kanapki nieraz poprawiają nastrój oraz dodają energii na cały dzień. Dżem i powidła to również częste składniki wielu potraw, wypieków i oczywiście pysznych deserów, jednak mogą być mocno dosładzane. Aby ograniczyć spożycie zbyt dużej ilości węglowodanów w codziennej diecie, warto sięgać po przetwory z obniżoną zawartością cukru lub zawierające własną, naturalną słodycz podkreśloną jedynie niewielkim dodatkiem miodu lub słodzika.