Babeczki. Pod tym hasłem kryje się określenie małego ciasta przeznaczonego dla jednej osoby, które najczęściej pojawia się w papierowej foremce.
Znane na całym świecie podbiły miliony żołądków, a ich śliczny wygląd sprawia, że czasami ma się aż wyrzuty sumienia na chwilę przed zanurzeniem zębów w ich puszyste ciasto. Można kupić pojedyncze sztuki, można całe zestawy i z dowolnymi dodatkami, na przykład z bakaliami, które to w krajach anglosaskich są częścią obchodzenia Wielkanocy. Jednak czy można je jeść tylko wtedy? Absolutnie nie! Bakaliowej babeczki nie należy odmawiać sobie żadnego dnia w roku.
Bakalie dla dobrych wartości
Pod nazwą bakalii kryje się mieszanka południowych owoców suszonych i orzechów. Najczęściej spotykane są w cukiernictwie jako dodatki do wszelkiego rodzaju wypieków czy dekoracje, można je uznać także za przekąskę, po którą warto sięgać od czasu do czasu. A to dzięki zawartości zdrowych tłuszczów, jak i cukru, który pozwoli na szybki wzrost energii. Bakalie sprawdzą się więc nie tylko przy wypiekach.
Pod względem odżywczym bakalie stanowią dobre źródło błonnika, który na długo daje uczucie sytości, magnezu, potasu, witaminy E i kwasu foliowego. Orzechy wpływają korzystnie na pamięć i pracę ludzkiego serca. Suszone figi zapobiegają powstawaniu wrzodów żołądka, suszone śliwki poprawiają pracę układu przewodowego, zaś suszone morele ze względu na dużą zawartość żelaza są odpowiednie dla osób odchudzających się i obficie miesiączkujących kobiet.
Bakalie są odpowiednie dla każdego, jednak ze względu na kaloryczność tej mieszanki nie należy jeść ich więcej niż jedną pełną garść dziennie.
Jednak od czasu do czasu dla polepszenia humoru można wrzucić je do masy na babeczki i choć przez jedno popołudnie nie patrzeć na kalorie.
Składniki
- 250 g mąki pszennej tortowej
- 2 jajka
- 175 ml mleka
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka cynamonu
- około 100 g bakali według uznania: orzechy, rodzynki, skórka pomarańczowa, suszona żurawina, migdały (ich płatki do przyozdobienia babeczek)
- 50 g roztopionego chłodnego masła lub oleju
Przygotowanie
Orzechy i pozostałe bakalie pokroić lub posiekać na mniejsze kawałki. W jednej misce dokładnie wymieszać ze sobą mąkę, proszek do pieczenia, cynamon i bakalie. W drugiej misce wymieszać jajka, mleko i tłuszcz. Mokre składniki wlać do suchych, wymieszać, mogą pozostać grudki.
Masę przełożyć do foremek – ciasto powinno sięgać ¾ wysokości foremki. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza przez 25 minut. Babeczki dekorować płatkami migdałów i podług uznania cukrem pudrem, sosem toffi lub czekoladowym.
Ciesz się babeczkami z bakaliami, a więcej fit przepisów znajdziesz w serwisie https://www.czemu.pl/.