Ser to jedna z tych potraw, których nie może zabraknąć w żadnym domu, ponieważ możliwość delektowania się nim w środku poranka lub przed obiadem jest prawdziwą rozkoszą. Zawsze jednak istniało pytanie, ile sera można zjeść dziennie, ponieważ jest on bardzo tłusty i wysokokaloryczny. Dlatego wiele osób unika spożywania zbyt dużej ilości sera w ciągu dnia.
Wartości odżywcze sera
- Jest bogaty w witaminy A, D i B12.
- Jest bogaty w minerały, takie jak wapń, cynk i magnez.
- Zawiera wysokiej jakości białka.
- Zawiera dużą ilość tłuszczów nasyconych.
Należy zauważyć, że zawartość składników odżywczych będzie się różnić w zależności od rodzaju sera. Im bardziej dojrzały jest ser, tym więcej zawiera składników odżywczych.
Kalorie i tłuszcz w serze
Główna obawa, która zawsze istniała w odniesieniu do sera, dotyczyła tego, że jest on bardzo tuczący ze względu na dużą ilość kalorii i tłuszczu, które zawiera. Ser zawsze był eliminowany z każdej diety, której celem jest utrata wagi. Liczne badania wykazują jednak, że ser nie jest wcale szkodliwy dla zdrowia, a jego umiarkowane spożycie może zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia.
Ile sera można zjeść dziennie?
Ser można jeść codziennie, nawet jeśli nie należy on do podstawowej diety człowieka. Ser nie dorównuje innym podstawowym produktom żywnościowym, takim jak warzywa, nasiona roślin strączkowych i jaja. Ser, spożywany z umiarem i w nadmiarze, nie musi powodować problemów zdrowotnych. Dlatego eksperci ds. żywienia zalecają spożywanie nie więcej niż 50 gramów sera dziennie. Odpowiada to dwóm klinom lub dwóm plasterkom sera. W przypadku świeżych serów, takich jak mozzarella czy twaróg, dozwolone jest spożywanie około 100 gramów dziennie.
Wskazówki dotyczące spożywania sera
Oto kilka wskazówek, jak jeść ser i czerpać z niego przyjemność.
- Kupując ser, najlepiej wybrać taki, który jest produkowany z podstawowych składników, takich jak mleko, fermenty mlekowe, sól i podpuszczka. Są one całkiem zdrowe i nie zawierają żadnych dodatków. Przykładami takich serów są gouda, feta.
- Zapomnij o serach typu light lub niskotłuszczowych i wybierz ser świeży, który jest bardzo niskokaloryczny i zdrowszy.
- Istnieje wiele serów, które charakteryzują się wysoką zawartością sodu. Tak jest w przypadku parmezanu, sera edamskiego lub sera pleśniowego. Ważne jest, aby nie nadużywać tych serów, ponieważ mogą one poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu ze względu na dużą ilość zawartego w nich sodu.
źródło: porcja.pl – kuchnia, kulinaria, gotowanie