Cukier, a dokładniej jego nadmierne spożywanie, sprzyja rozwojowi wielu chorób.
Uważa się, że długofalowe stosowanie diety obfitującej w słodki dodatek może skutkować takimi problemami zdrowotnymi jak zaparcia, próchnica, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, zawał, udar, a nawet guzy nowotworowe. O tym, że częstemu spożyciu cukru nierzadko towarzyszy również otyłość, pewnie nie trzeba nikomu przypominać.
Jaki zamiennik za cukier w diecie?
Jak widać, wiele przemawia za tym, by zredukować spożycie cukru. Na szczęście istnieją zdrowsze zamienniki problematycznego składnika, które z powodzeniem można wpleść w codzienne menu, by uzyskać pożądany, słodki smak, nie rujnując przy tym zdrowia. Zatem czym zastąpić cukier, w imię zachowania dobrego zdrowia, samopoczucia i sylwetki?
Więcej wskazówek związanych ze zdrowym odżywianiem znajdziesz w serwisie: https://www.esuplementy.pl/.
Czym zastąpić cukier? – szeroka gama możliwości
Dobra wiadomość jest taka, że w dzisiejszych czasach odnalezienie na sklepowym regale zdrowszego zamiennika cukru nie jest trudnym zadaniem. Bez problemu znajdziemy tam bowiem miód, który jest jednym z najłatwiej dostępnych, zdrowszych odpowiedników słodkiego dodatku. Za wyborem miodu przemawiają jego dobroczynne właściwości, na przykład działanie antybakteryjne czy przeciwzapalne, co zawdzięcza obecności substancji antyseptycznej. Uwaga! By miód zachował cenne składniki odżywcze, nie należy łączyć go z gorącymi napojami lub potrawami.
Smakowitym i znacznie zdrowszym odpowiednikiem zwykłego cukru jest również syrop z agawy bądź syrop klonowy. Oba syropy cechuje wyrazisty smak, który sprawdzi się nie tylko jako dodatek do kawy czy naleśników, ale i baza potraw obiadowych i sosów.
Biały cukier z powodzeniem zastąpią także popularne słodziki. Mowa między innymi o sztucznych substancjach słodzących, do których zaliczamy chociażby sacharynę. Warto rozważyć również popularną stewię – dodatkowo przemawia za nią brak wpływu na indeks glikemiczny spożywanej potrawy, co jest szczególnie ważne dla osób cierpiących na cukrzycę lub insulinooporność.