Już od wielu lat promenady nad polskim morzem kojarzą się nam nie tylko z ulicznymi grajkami, sklepikami z pamiątkami i kolorowym tłumem, ale również z goframi.
Trudno dziś ocenić, co przyczyniło się do tego, że gofry z różnymi dodatkami stały się tak popularnym deserem nad Bałtykiem, ale nie da się ukryć, że w tej dziedzinie zajmują wysokie miejsce na podium. Jak przygotować w domu gofry tak, aby smakowały jak nad morzem?
Podstawą jest ciasto i gofrownica
Jeśli masz w domu gofrownicę, to już połowa sukcesu. Drugą stanowi przygotowanie pysznego, puszystego ciasta. Składniki, które będą Ci do tego potrzebne do przygotowania dwunastu sztuk, to:
- 300 g mąki pszennej
- 1,5 szklanki mleka
- 1/3 szklanki oleju rzepakowego
- 3 jajka
- łyżeczka proszku do pieczenia
- łyżeczka cukru
- szczypta soli
Sposób przygotowania ciasta
- Oddziel białka od żółtek. Żółtka umieść w misce i dodaj do nich olej, ciepłe mleko oraz mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Całość dokładnie wymieszaj za pomocą miksera.
- Do miski z białkami dodaj szczyptę soli i za pomocą miksera ubij je na sztywną pianę. Po minucie dodaj łyżkę cukru i dalej ubijaj.
- Ubite białka dodawaj po łyżce do masy z ciastem i delikatnie mieszaj, aby całość zachowała puszystość.
- Płytki gofrownicy nasmaruj cienką warstwą oleju przed pierwszą serią gofrów. Zamknij ją i rozgrzej do maksymalnej temperatury.
- Na rozgrzane płytki delikatnie nakładaj ciasto i piecz aż gofry będą rumiane. Warto wyczuć odpowiedni dla siebie czas pieczenia gofrów, ponieważ zbyt częste otwieranie gofrownicy jest jedną z najczęstszych przyczyn nieudanych wypieków w tym wypadku.
Z czym serwować gofry?
Możliwości jest wiele, a wybór zależy od indywidualnych preferencji. Nad morzem gofry bardzo często serwowane są z bitą śmietaną i świeżymi owocami takimi, jak truskawki, jagody czy jeżyny.
Wiele dzieci przepada za goframi, które są posmarowane grubą warstwą kremu czekoladowego. Świetnie smakuje również połączenie masła orzechowego i owoców.