Latem, gdy mamy ochotę na małe co nieco lub spodziewamy się gości, szukamy inspiracji na pyszne, domowe słodkości i proste ciasta. Taki moment to też najlepsza okazja, żeby przetestować nowe przepisy, udoskonalić kulinarne umiejętności oraz zjeść smakowity deser i podarować sobie chwilę przyjemności.
Największe wyzwanie pojawia się w momencie, gdy chcemy samodzielnie przygotować ciasto, ale wydaje nam się, że to wielka sztuka wymagająca lat doświadczenia i ogromnej precyzji. Czas rozwiać te wątpliwości. Przygodę z cukiernictwem można rozpocząć na przykład od przygotowania sernika, który w wielu domach są jednym z najbardziej lubianych wypieków.
Przepis na prosty sernik na zimno
Często możemy spotkać się z opinią, że przygotowanie sernika jest trudne i udaje się tylko nielicznym. A to nie do końca prawda. W tym przypadku ważna jest precyzja i kolejność dodawania składników. I to w zupełności wystarczy, żeby móc poczęstować gości tym domowym smakołykiem. Jeśli nadal obawiamy się, że nie damy rady, zacznijmy od ciasta bez pieczenia – latem w tej roli świetnie sprawdzi się sernik na zimno z galaretką i ulubionymi owocami.
Bazą prostego sernika bez pieczenia mogą być serki homogenizowane z dodatkiem rozpuszczonej galaretki, które rozłożymy na warstwie biszkoptów. Górę możemy udekorować truskawkami, malinami, jagodami, jeżynami lub cząstkami mandarynek i zalać kolejną galaretką (najlepiej w kontrastującym kolorze). Dokładny przepis na ten kolorowy sernik na zimno z serków homogenizowanych znajdziesz tutaj: https://danio.com.pl/przepisy/sernik-na-zimno-z-owocami/.
Sernik pieczony
Kolejnym rodzajem serników są te wymagające pieczenia. Ich przygotowanie jest już nieco bardziej skomplikowane i czasochłonne, głównie ze względu na konieczność doboru odpowiedniej temperatury i długość pieczenia. Oto kilka podstawowych zasad, o których warto pamiętać!
- Na kilka godzin przed rozpoczęciem pieczenia, niezbędne jest wyjęcie z lodówki wszystkich produktów – składniki powinny być w tzw. “temperaturze pokojowej”.
- Masy serowej nie należy zbyt długo miksować i napowietrzać. Najlepiej, po dodaniu ostatnich składników wymieszać wszystko szpatułką.
- Sernik powinien spędzić w piekarniku ok. 60 minut (choć zależy to od wielu czynników, jak np. konsystencja ciasta, wielkość formy, a także sposób działania samego urządzenia).
- W czasie pieczenia nie otwieramy drzwiczek piekarnika.
- Gotowe ciasto zostawiamy w piekarniku z lekko uchylonymi drzwiczkami, aby zbyt szybko nie straciło temperatury i nie opadło.
- Dekorujemy – dopiero gdy jest ono dobrze schłodzone.
Nadal wydaje Ci się, że przygotowanie domowych wypieków jest trudne i zdecydowanie nie dla Ciebie? Aby to sprawdzić, sięgnij po przepis, kup wszystkie potrzebne produkty i zacznij działać! Zacznij od prostego sernika na zimno, a potem testuj kolejne receptury. Nim się obejrzysz, a na stole pojawi się pyszne ciasto, które będzie idealne, gdy przyjdzie ochota na małe co nieco.