
Na samą myśl o białej czekoladzie z orzeszkami dostajesz ślinotoku? Nie wyobrażasz sobie obiadu bez deseru, czyli po każdym głównym posiłku zawsze spożywasz albo miseczkę lodów, albo przynajmniej niewielki kawałeczek ciasta? Jeżeli na oba pytania odpowiedziałeś twierdząco, możesz mieć problem z nadmiarem cukru w diecie. Uzależnienie od słodyczy to zgubny nawyk, który nie wydaje się bardzo niepokojący, ale koniec końców może prowadzić do rozwinięcia się zagrażających życiu chorób. Zawalcz z tym nawykiem i pokonaj go raz na zawsze. Oto kilka prostych sposobów, jak możesz to zrobić.
Na sam początek zrób mały remanent w kuchennych szafkach. Wygospodaruj sobie kilka wolnych godzin i przejrzyj wszystkie szuflady i inne zakamarki, po kolei pozbywając się z nich wszystkich łakoci. Nie musisz ich od razu wyrzucać. Jeżeli nie chcesz marnować jedzenia (a zdecydowanie nie powinieneś tego robić), po prostu zanieś słodycze do pracy lub na uczelnię albo wręcz je swoim bliskim. Oczywiście nie powinieneś wpychać wszystkich słodkości jednej osobie, bo tym sposobem zrujnowałbyś jej zdrowie, ale jeśli każdego obdarujesz jedną przekąską, nic złego się nie stanie i będziesz mieć czyste sumienie. Możesz również przygotować specjalne paczki, które zaniesiesz później do domów dziecka bądź przedszkoli. A jeśli masz w sobie sporo silnej woli i jesteś na tyle zawzięty, że wiesz, iż na nic „zakazanego” nie dasz się skusić, równie dobrze możesz pozostawić część produktów w szafkach, by od czasu do czasu pozwolić sobie na coś małego.
Jak radzić sobie ze słodyczami
Zacznij też szukać zdrowszych alternatyw. Częstym problemem osób uzależnionych jest to, że nie potrafią one znaleźć dla siebie takich rzeczy bądź czynności, które wywołałyby u nich podobny efekt co wybrany stymulant. A słodycze absolutnie nie są niezastąpione. Odkąd nastała moda na zdrowe odżywianie, wszyscy mamy łatwy dostęp do fajnych, ciekawych i przy tym wartościowych pokarmów. A nie chodzi tu wyłącznie o zwykłe warzywa i owoce. Udaj się do dowolnego marketu i znajdź w nim dział ze zdrowymi przekąskami, a sam się zdziwisz, jak wiele batonów, czekoladek i wafelków chwali się teraz dobrym składem. Musisz tylko przyjrzeć się im z bliska. Nigdy nie wierz producentom na słowo i zawsze sprawdzaj, co kryje się w poszczególnych wyrobach. Czytaj etykiety i unikaj produktów, do których dodano cukier syntetyczny. Wybieraj batony oparte chociażby na daktylach, które są bardzo słodkie i do tego zawierają sporą ilość błonnika.
Uzależnienie od słodyczy łatwiej ci będzie pokonać, jeżeli sam nauczysz się również przygotowywać „fit słodkości”. Co to takiego? Otóż są to słodycze podobne do tych sklepowych, tyle że znacznie zdrowsze i znacznie mniej kaloryczne. Zazwyczaj w ogóle nie mają zwykłego cukru. Zastępuje się go w nich ksylitolem, erytrytolem lub całkowicie bezkalorycznymi słodzikami. Przepisów na tego rodzaju zdrowe słodycze znajdziesz w Internecie mnóstwo. Koniecznie się nimi zainteresuj i zacznij dbać o swoje zdrowie, jednocześnie sprawiając sobie sporą przyjemność.
Podsumowując, istnieją o wiele gorsze uzależnienia niż jedzenie słodyczy. Można tutaj wymienić chociażby alkoholizm, narkotyki, ale także z pozoru niegroźną grę w kasynach online. Ich pełna lista znajduje się tutaj, choć nie polecamy ich odwiedzać. Pamiętajmy, że podstawą każdego uzależnienia jest brak silnej woli i uciekanie od innych problemów. Warto postawić sobie wyraźną granicę w tym co możemy, a w tym czego nie. To z pewnością pomoże nam także z takimi błahymi nałogami jak uzależnienie od słodyczy. Jak mówi stare przysłowie, warto też znaleźć sobie nowy, mniej groźny nałóg.
Ja zapijam kolę zero i jest dobrze 🙂