Wyjątkowe połączenie chrupiącego ciasta z pysznym nadzieniem jabłkowym sprawia, że szarlotka jest kochana przez wszystkich – zarówno przez Polaków, jak i przez miłośników smaków z całego świata. Jej niepowtarzalny aromat i delikatnie kwaśny smak owoców sprawiają, że doskonale sprawdza się jako deser na różne okazje – od codziennych spotkań z rodziną po uroczystości czy świąteczne kolacje.
Szarlotka – skąd pochodzi i jaka jest jej historia?
Szarlotka to tradycyjne ciasto, obok sernika stanowi stałą pozycję menu na wszelkich świętach i uroczystościach. Jednak czy to Polacy wymyślili ten wypiek?
Obcobrzmiąca nazwa prawdopodobnie pochodzi od imienia Charlotte. Pierwsza teoria mówi o tym, że francuski cukiernik, Marie-Antoine Careme, który upiekł ciasto po raz pierwszy nazwał je na cześć carycy rosyjskiej, żony Aleksandra I, noszącej przydomek Charlotty Pruskiej. Druga wersja mówi o tym, że wykwintny deser został nazwany na cześć królowej Charlotty, żony króla angielskiego Grzegorza III, na początku XIX w. Niezależnie od tego, która wersja jest prawdziwa, na podstawie nazwy możemy przypuszczać, że szarlotka nie jest polskim ciastem.
We Francji pierwsze szarlotki zaczęły pojawiać się już w XIV w., jednak nie zawierały cukru ani innych słodzących substancji, ponieważ wtedy były one niesamowicie drogie i słabo dostępne, zamiast tego wykorzystywano naturalną słodycz jabłek. Deser stał się modny w Polsce już w XIX wieku, urozmaicano go jednak dodatkiem rabarbaru, gruszek czy moreli, a samo ciasto przygotowywano ze starego chleba razowego.
Współczesne polskie szarlotki pieczone są na spodzie półkruchym lub kruchym, a nadzieniem najczęściej są jabłka, z dodatkiem przypraw korzennych, np. cynamonu i goździków. Takie ciasto podawane jest zazwyczaj na ciepło, z dodatkiem bitej śmietany i lodów waniliowych.
Jak podawać szarlotkę? Inspiracje
Jeśli nie wiesz jak podać ciasto, wykorzystaj poniższe pomysły:
- Z bitą śmietaną – to klasyczne połączenie idealnie współgra z aromatycznym smakiem szarlotki.
- Z ulubionymi lodami – tradycyjnie używa się waniliowego smaku, jednak nie musisz się ograniczać
- Z sosem karmelowym – przygotuj lekki, aksamitny sos karmelowy i polej nim gorącą szarlotkę tuż przed podaniem. Ten dodatek wzbogaci smak i nada deserowi eleganckiego wyglądu.
- Z polewą czekoladową – możesz użyć gorzkiej, mlecznej lub białej czekolady
- Z orzechami – możesz posypać nimi wierzch szarlotki lub umieścić na talerzu jako dekorację.
- W towarzystwie owoców sezonowych – wykorzystaj truskawki, maliny, czy borówki, aby podać szarlotkę z dodatkowym akcentem smakowym.
Niezależnie od tego, który sposób wybierzesz, Twoja szarlotka z pewnością oczaruje gości.