CukierkiSłodycze

Uzależnienie od cukru – jak z nim walczyć?

Uzależnienie od cukru jest porównywalne z uzależnieniem od alkoholu lub narkotyków. Podczas spożywania słodkich produktów w naszym ciele wytwarzana jest dopamina, czyli hormon szczęścia. Dlatego tak ciężko nam się przełamać i przestać jeść słodycze. Trudność w odstawieniu cukru polega również na tym, że od małego dostajemy słodycze i słodkie napoje. Przez to jeszcze trudniej jest nam odstawić cukier. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli raz na jakiś czas pozwolimy sobie na słodką przekąskę. Jednak nadmiar cukru w diecie powoduje wiele chorób. Negatywne skutki nadmiernego spożycia cukru to choroby układu krążenia i cukrzyca. Cukier ma negatywny wpływ na pracę mózgu, stan skóry i jakość snu. To ostanie jest spowodowane przez utrudnione wchłanianie magnezu, spowodowane nadmiernym spożywaniem cukru.

Jak odstawić cukier?

Przede wszystkim powinniśmy zrezygnować całkowicie z cukru w diecie. Zamiast tego możemy stosować szereg zdrowszych zamienników. Powinniśmy się pozbyć wszystkich słodyczy i słodkich napojów z domu, żeby nie kusiły nas swoją obecnością. Alternatywą dla nich mogą być warzywa i owoce, jak i również świeżo wyciskane soki. Jako zamiennik cukru do słodzenia potraw i napojów możemy wykorzystać ksylitol lub stewie. Są to naturalne produkty, które pomimo słodkiego smaku nie zawierają w sobie cukru. Możemy także pić napoje bez cukru. Ograniczenie słodkich produktów w diecie sprawia, że mamy większą kontrolę nad tym co jemy. Oczywiście raz na jakiś czas możemy sobie pozwolić na coś słodkiego, ale niech to będzie mała przekąska. Dzięki realizacji naszego celu jakim jest detoks cukrowy, zwiększymy produkcję dopaminy w organizmie.

W odstawieniu cukru bardzo ważna jest także walka ze stresem. To właśnie w stresujących sytuacjach sięgamy po słodycze, które poprawiają nam humor. Lepszym rozwiązaniem będzie wyjście na spacer lub bieganie na łonie natury. W tym celu najlepiej udać się do parku lub lasu. Dodatkowo obecny tam zielony kolor wpływa na większą relaksację podczas wykonywania aktywności.

Powiązane teksty
Słodycze

Hormony a uzależnienie od słodyczy

Istnieją różnego rodzaju uzależnienia. Wśród tych, o których ostatnio mówi się…
Czytaj dalej
Słodycze

Sposoby na uzależnienie od słodyczy

Na samą myśl o białej czekoladzie z orzeszkami dostajesz ślinotoku? Nie wyobrażasz sobie obiadu…
Czytaj dalej
Słodycze

Jak radzić sobie ze słodyczami

Otyłość, jest to zmora każdego człowieka który lubi sobie zjeść. Słodycze są w tym…
Czytaj dalej

1 Comment

Dodaj komentarz