Kto nie zna smaku kompotu owocowego? Wszyscy Polacy znają smak tego napoju, bo jest on typowo polskim napojem. Kompot najczęściej przygotowujemy z gotowanych owoców.
Lecz można przyrządzać go również z owoców świeżych lub z owoców suszonych. Kompot z suszonych owoców jest napojem, który bezwarunkowo musi znaleźć się na wigilijnym stole. I choć powszechne wiadomo, że taki kompot powoduje wzdęcia, to jednak tego dnia nikt na to nie patrzymy. Wigilijny kompot ma być z suszu i koniec kropka.
Pomysły na zdrowe dania i napoje znajdziesz w serwisie www.porcja.pl.
Skład kompotu – co powinieneś wiedzieć?
Napój owocowy zwany pospolicie kompotem można przygotowywać z przeróżnych owoców, jakie wpadną nam w ręce. Przy czym nie musi to być jednolity rodzaj owoców. Jeszcze bardziej od jednolitego smakuje kompot z owoców mieszanych. W naszym kraju najczęściej gotujemy kompot z wiśni, truskawek, rabarbaru, mirabelek, gruszek, jabłek, porzeczek, czereśni, winogron.
Ogólnie kompot zaliczany jest do przetworów i przygotowywany jest z zastosowaniem cukru, a czasem także niektórych przypraw, jak na przykład goździków, cynamonu, wanilii, albo imbiru. Dla osiągnięcia orzeźwiającego smaku i dodatkowych właściwości leczniczych można dodać miętę, albo rozmaryn lub lipę.
Przygotowanie dobrego kompotu
Przygotowanie tego pysznego i zdrowego napoju jakim jest kompot nie nastręcza dużo kłopotu, gdyż jego skład jest prosty podobnie, jak sposób przyrządzania. Co oznacza, że każdy może go ugotować i na dodatek w krótkim czasie, bo owoców nie musowo długo gotować. Oprócz smacznego i odżywczego płynu do zjedzenia pozostają także owoce z kompotu. Gotowane owoce są bardzo wskazane zwłaszcza osobom posiadającym komplikacje jelitowe, wątrobowe lub żołądkowe.
Trochę historii o kompocie
Kompot mimo, że jest bardzo znany, lubiany i często przyrządzany w Polsce, to jednak nie Polacy go wynaleźli, gdyż znany był już w Imperium Bizantyjskim i we Francji kilka wieków wstecz.
Napój ten jest idealny na gorące dni wystarczy tylko trochę go schłodzić. Wspaniale poi i dostarcza naszemu organizmowi wiele witamin i energii, gdyż posiada dużo węglowodanów. Natomiast w chłodne i mroźne dni bardzo dobrze rozgrzewa i wzmacnia organizm człowieka dostarczając cennych witamin.